września 10, 2012

września 10, 2012

"Jedenaście minut"

Paulo Coelho myślę, że każdy chociaż raz w życiu słyszał o tym pisarzu jeśli nie bezpośrednio przez kontakt z książkami to z cytatami.
Mając naście lat pewna Pani zaproponowała którąś z pozycji tego pisarza jednak po przeczytaniu na ostatniej stronie króciutkiego streszczenia doszłam do wniosku, że nie podchodzi mi tematyka oraz styl jakim się posługuje ów autor książki. Podziękowałam i odłożyłam na półkę.
Dzisiaj kiedy mam już te 20+ (jeszcze przez chwile)  wróciłam a raczej one wróciły do mnie książki Paula Coelho. Tym razem im nie odmówiłam.
Można by się zastanowić dlaczego za ledwie parę lat wcześniej tak bardzo mnie odpychały ? Przecież nic się w nich nie zmieniło,Ja się zmieniłam, moje spojrzenie na świat, pewne doświadczenia. Żałuję,że będąc nastolatką nie przemogłam się do zagłębienia w mądrej lekturze niesamowitego człowieka. Być może uniknęłam bym wielu niechcianych sytuacji, może...

Opowieść o jedności duszy z ciałem, człowieka z drugim człowiekiem 
 
Maria jest dziewczyną wychowującą na prowincjach Brazylii o romantycznej duszy marzącej poznać miłość swojego życia wyprowadzić do pięknego domu z gromadką dzieci - ot niby nic a jednak dla wielu cel który niekiedy bardzo trudno osiągnąć. 
Przypatrujemy się etapom dorastania dziewczynki, panienki przez pryzmat zaciekawienia erotyką ale w sposób subtelny nie w jak wielu teraz książka spotykamy niemalże wulgarne opisy pozbawione  intymności. 
Pierwsze zakochanie, rozczarowania nabywanie doświadczeń w relacjach między dziewczyną a chłopcem. 
Dziewczyna bardzo szybko uświadamia sobie,że miłość jest zdradliwa dla duszy, potrafi ranić odebrać marzenia. 
Pisząc pamiętnik ukazuje czytelnikowi własne spostrzeżenia na tematy bardzo każdemu z nas bliskie, głęboko odzwierciedlające uczucia przeżywane w danej chwili. 
 

"Dziś jestem przekonana, że nikt nikogo nie traci, bo nikt nikogo nie może mieć na własność.
I to jest prawdziwe przesłanie wolności: mieć najważniejszą rzecz na świecie, ale jej nie posiadać."

Mimo młodego wieku podejmuje bardzo trudne decyzje życiowe, tłumacząc, że to los decydował za nią, Ona zaś nie sprzeciwiała temu. 
Zbiegiem wielu okoliczności oraz chęci poznania świata oferującego perspektywy na jak się wydaje lepsze życie trafia do Szwajcarii gdzie pierwotnie miała pracować jako modelka. Niestety rzeczywistość przedstawia całkiem co innego. 
Jednak kobieta nie doznaje zbyt wielkiego szoku, dochodzi do wniosku,że wszystkiego w życiu trzeba spróbować, chwilami toczy ze sobą wewnętrzną walkę.
By po paru  przygodach trafić dobrowolnie w miejsce z którego jakby się mogło uważać żadna kobieta nie chciała by trafić. Lecz nie Maria...

Jedenaście minut jest podróżą w głąb ludzkiej seksualności przedstawiający świat erotyki z innej perspektywy, seks nie jest już tylko seksem. Coś więcej misterium dwóch dusz w efekcie połączeniem dwojga ciał. Ukazuje wiele problemów duchowych i cielesnych , granicy mentalnych oraz fizycznych człowieka. 
Można uzyskać wiele odpowiedzi na pytania, o których nie byliśmy świadomi istnieniu jednakże bardzo ukrytych w podświadomości . Każdy w danym momencie książki odnajdzie cząstkę siebie i zechce dowiedzieć się jak najwięcej. 
 
Osobiście jestem oczarowana mądrością i wspaniałym przekazem tej książki, sposób w jaki przemawia do człowieka,dar czytania w duszy, którego nie jeden pisarz mógłby pozazdrościć. Nie można usiąść i ot tak poczytać.Zbiór przemyśleń nad wieloma aspektami dotyczącymi życia. 
Uświadamia, że los bywa przewrotny z chwili na chwile można zyskać lub stracić bardzo wiele. Należy cieszyć tym co posiadamy ponieważ nie wiadomo co szykuje dla nas jutro.
 
" Kiedy nie miałam już nic do stra­cenia, dos­tałam wszys­tko. 
 Kiedy o so­bie za­pom­niałam, od­na­lazłam samą siebie.
 Kiedy poz­nałam upo­korze­nie i całko­witą uległość, stałam się wolna."
 
Nie będę zachęcała do czytania, myślę,że Te książki muszą "przyjść" do nas same tak jak było ze mną. 
Nagle poczułam potrzebę odpowiedzi na pytania mimo iż sama nie potrafiłam ich sformułować.
Musiałam odbyć podróż do samej siebie by zrozumieć i wrócić do rzeczywistości.

3 komentarze:

 1. Jedenaście minut faktycznie jest książką niezwykłą. Czytałam ją dawno, ale lubię czytać jej recenzje, nieodmiennie ciekawa jak inny ludzie reagują na takie przedstawienie seksualności. Podoba mi się Twoja recenzja, jest w niej więcej od Ciebie niż w poprzednich, co jest jak dla mnie najistotniejsze gdy czytam recenzję.
  Widzę, że nie masz jeszcze wielu wpisów, ale życzę powodzenia ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo za opinie:) Ja lubię "słuchać" ocen ponieważ sama dopiero raczkuję w dziedzinie recenzji;).
   Jakoś tak wyszło,że mało osób mnie tutaj odwiedza, może dlatego,że Ja sama nieśmiało podchodzę do innych blogowiczów?:)

   Usuń
  2. Pewnie tak, mam podobny problem. Czytałam kiedyś, że najczęściej odwiedzane i komentowane są blogi autorów, którzy sami komentują. No cóż nie każdy ma na to czas :) Ale mam nadzieję, że z ilością postów ilość Twoich czytelników wzrośnie :)

   Usuń

Copyright © Niekończące się marzenia , Blogger