Zaczytani w Gimnazjum - Czyli byłam gościem w szkole :)


 Wspólne zdjęcie ze szkolnymi aktorami oraz Panią Elżbietą:) 


Kochani, od kilku miesięcy szykowałam się do pewnego wydarzenia. O niczym nie informowałam, ponieważ byłam zajęta oraz w pewnym stopniu zestresowana.

Gdy otrzymałam propozycję, myślałam, że mam pojawić się w jednej z klas, ot opowiedzieć coś o sobie i mojej pasji. Później dowiedziałam się, że szykuje się większe przedsięwzięcie.

W
Gryfowskim Gimnazjum od kilku lat jest prowadzone wyzwanie czytelnicze, w którym chętni czytają książki odpowiadające danym kryteriom. Na koniec zostają wybrani laureaci z najlepszymi osiągnięciami. Według mnie jest to wspaniała idea, promowanie czytelnictwa i zachęcanie po sięgnięcie różnych gatunków.

Nowy rok 2017 został ogłoszony rokiem Zaczytanych, z tej okazji zostałam poproszona do Gimnazjum w Gryfowie Śląskim, na spotkanie z uczniami, jako gość chciałam przybliżyć młodzieży czytelnictwo oraz to, jak można podzielić pasję czytania z blogowaniem. Opowiadałam o moich początkach jako blogera, w jaki sposób wygląda nasze zajęcie, jak wiele można zyskać dzięki blogosferze, ale nie tylko tam.


Wszystko dzięki wspaniałej polonistce, Pani Elżbiecie Demidow, cudowny pedagog, ale przede wszystkim człowiek. Jako gość, ale i również obserwator, miałam okazję zobaczyć, jak cudowny kontakt ma Pani Ela ze swoimi uczniami.
 Pani Elżbieta  — główna organizatorka oraz uczennica Madzia:)

Na początku uczniowie przygotowali inscenizację - Sąd nad książką. Byłam pod ogromnym wrażeniem talentu oraz
niesamowitej interpretacji ról, miałam wrażenie, że oglądam prawdziwych aktorów, którzy od lat wystawiają sztuki na scenie. Przepięknie! Mam nadzieję, że każdy z występujących będzie szlifował swoje talenty, ponieważ szkoda by było zmarnować. 

   Młodzi aktorzy, którzy cudownie wcielili się w swoje rolę, gratulacje!


Po zakończonym przedstawieniu młodzież zadawała pytania dotyczące bloga, pisania recenzji oraz tego, jak wygląda współpraca z wydawnictwami. Byłam mile zaskoczona, ponieważ pytań było naprawdę sporo, tutaj chciałam obalić stereotyp, że w gimnazjum trudno jest poprowadzić spotkanie — nic bardziej mylnego. Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Pełna aula, nikt nie przeszkadzał, nie odczułam dyskomfortu braku zainteresowania.

Gdy młodzież uzyskała odpowiedzi na większość pytań, nasze role się odwróciły. Zorganizowałam mini konkurs, dzięki wydawnictwom, które sponsorowały nagrody, mogłam podarować laureatom piękne upominki książkowe.

Konkurs był z wiedzy znajomości omówionych lektur, tutaj kolejna niespodzianka, uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie, a zapewne również byli zestresowani. Pytania nie należały do łatwych, dlatego wielkie gratulacje bardzo dobrej pamięci. Widać lektury obowiązkowe są bardzo dobrze utrwalane.


Laureaci konkursu z wybranymi przez siebie książkami:)
Muszę napisać kilka słów na temat atmosfery. Uwierzcie, byłam niesamowicie spięta, trema przed wystąpieniem przy tak wymagającej publiczności dawała się we znaki. Na szczęście moja wiara w młodzież została przywrócona i to w piękny sposób. Oni naprawdę czytają! Potrafią rozmawiać na temat literatury, mają swoje ulubione gatunki, próbują nowych. Chyba nie ma nic piękniejszego jak widok młodych ludzi z książką w ręku.

Atmosfera panująca w szkole — cudowna. Było mi żal opuszczać mury G
imnazjum w Gryfowie. Uważam, że gimnazjaliści potrafią zaskoczyć z tej dobre strony, co udowodnili wczoraj.

Chciałam jeszcze podziękować wydawnictwom, które tak cudownie zareagowały na akcję organizowaną w gimnazjum. W gronie fundatorów  się znaleźli:


Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Feeria, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Novae Res, Wydawnictwo Media Rodzina oraz książka ze specjalną dedykacją od Pani Krystyny Mirek.


Nagrodzenie uczniowie napiszą kilka słów na temat otrzymanych książek. Ich opinie będą publikowane u mnie na blogu. Mam nadzieję, że będzie to bardzo ciekawe doświadczenie:) 


Na koniec czekała mnie przesympatyczna niespodzianka, otrzymałam ręcznie zrobioną pamiątkową książkę oraz piękny kwiat. Serdecznie dziękuję!:)
18 komentarzy :

 1. Uczysz młode pokolenia :) za sto lat może nawet nakręcą o Tobie film, jako o ambasadorce czytania a ja będę postacią ósmoplanową :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatka :D Ty być musisz koniecznie - będziesz prowadziła zajęcia na temat przygotowań ślubnych :D

   Usuń
  2. Ha, będę ślubnym guru :D W ogóle to się dziwię, że jeszcze nie mam swojego programu w telewizji :D

   Usuń
  3. Też mnie to jeszcze dziwi, telewizje powinny Cię zapraszać do cyklów!:) xD

   Usuń
 2. No ładnie, miałaś demoralizować dzieci, a tu nagle wyszła ta dobra strona Bruchalka! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając Twój post aż serce rośnie. To wspaniale, że tak pięknie promujesz czytelnictwo wśród młodych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Mnie też bardzo cieszył widok zaczytanych gimnazjalistów:) Coś pięknego:)

   Usuń
 4. Moja Gwiazdo najukochańsza:)
  Podziwiam Cię, wyobrażam sobie ten stres.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tam gwiazda:)stres był i to wielki, ale na szczęście atmosfera pozbyła się go szybko:)

   Usuń
 5. No to zaczyna się tutaj celebrycić. Zaraz czerwone dywany i inne. Swoją drogą pięknie wyglądasz na tych zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała inicjatywa i podziwiam pedagoga, który zagonił młodzież do czytania. Jak widać, gdy się czegoś bardzo chce, to można. A Ty być może przekonałaś niejedną duszyczkę, by związała swą przyszłość z literaturą. Brawo :)
  PS. Jestem z Ciebie bardzo dumna <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa pod moim adresem. Dużo mówię dzieciakom o książkach, które sama czytam. W ten sposób zarażam pasją i cieszę się, że dobrze mi to wychodzi.
   E.

   Usuń
 7. Miewasz bardzo ciekawe przygody :) (ale pamiętaj, że demoralizowanie młodszej młodzieży jest złe i niedobre)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, moje przygody są niesamowite. I będę pamiętała żeby nie demoralizować! XD ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Niekończące się Marzenia - kobiety o literaturze . Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka