września 26, 2022

września 26, 2022

Biały pył. Piekło na K2

 


Zanim zaczęłam czytanie tej książki, zastanawiałam się, co kieruje ludźmi, którzy potrafią ryzykować życie dla zdobycia góry. Co mają w głowie himalaiści? Dlaczego jest to dla nich tak ważne, ponad wszystko. Często stawiają zdobycie szczytu ponad miłość bliskich. Bo przecież mają rodziny, wiedzą, że tam na dole, czekają ze strachem, często i przerażeniem. A mimo to - idą jak zahipnotyzowani. Jakby te wielkie szczyty miały w sobie niewidoczna moc przyciągania. Może tak rzeczywiście jest?
Byłam bardzo ciekawa, jak autor - którego książki bardzo lubię i polecam. Przygotował się do napisania tej historii, czy jego wiedza i przekazanie jej, dały mi satysfakcję i chociaż w małym stopniu zrozumiałam - o co chodzi?

Polska ekipa doświadczonych himalaistów zjawia się pod szczytem najsłynniejszej góry, która budzi respekt wśród każdego, kto chociaż trochę słyszał o górach. Nieokiełznana K2, zimowe zdobycie, marzenie wielu, ale czy realne? To szczyt, który jest bezwzględny dla doświadczonych, nie wybacza najmniejszego błędu. Cena jest zazwyczaj wysoka - śmierć. Jednak nawet świadomość ryzyka, nie jest w stanie powstrzymać wielu ludzi.
W bazie obozowiczów panuje osobliwa atmosfera. Tutaj wybierani są ludzie nie pod względem sympatii, a wiedzy i umiejętności radzenia sobie w warunkach, których normalny człowiek nie przeżyje. Tym bardziej sytuacja jest trudna, bo szczyt nie każdy zdobędzie, chętnych jest wielu. Rywalizacja i współpraca. Wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Wśród załogi jest dziennikarz i amator wspinaczek - Krzysiek Garda, ma relacjonować podbicie góry z tak zwanej pierwszej ręki. Są również tak zwani, starzy wyjadacze, himalaiści z czasów, gdy kontakt ze światem był niemalże niemożliwy, a wyjście pod szczyt równało się z brakiem kontaktu z kimkolwiek. Denerwuje ich zachowanie i nastawienie teraźniejszej załogi. Szukający łączności z internetem, na bieżąco relacjonujący co się dzieje wysoko pod szczytem. To zupełnie nie ich klimat. Sensacja dla publiczności zabiła to wszystko, czego oni doświadczyli przez lata wspinaczek.

Tymczasem u szczytu warunki bywają różne, jak to zimą bywa, pogoda nie zbyt łaskawa i utrudniająca przygotowania do dalszego szturmu. W większości załogi, nastroje są jakby oklapnięte, lenistwo zaczęło brać górę nad celem wyprawy. I tylko dwoje ludzi poważnie podchodzi do sprawy, bardzo możliwe, że właśnie oni, będą mieli największe szanse zmierzenia się z K2.

Napisałam we wstępie, jakie było moje nastawienie przed przeczytaniem książki, później nie zmieniłam zdania, ale w pewnym sensie poczułam, co oni czują. I chociaż mój instynkt samozachowawczy jest zbyt mocno rozwinięty, często bardziej przeszkadza, niż szkodzi, to przez czas czytania, była tam z tymi ludźmi. Nie wiem, jak potrafią wytrzymywać tak straszne warunki atmosferyczne, bo dla mnie samo wyjście z namiotu byłoby wyzwaniem, a oni, jeśli chcieli osiągnąć cel, musieli brać się do roboty. Etap po etapie, przygotowywać do zdobycia góry, a każda wyprawa niosła niebezpieczeństwo. Zwodniczy lód, przepaści, które nie zawsze były od razu widoczne. Więcej pułapek niż można się spodziewać.

I jeszcze świadomość, że jeśli coś pójdzie nie tak, mało kto wyjdzie z pomocą, bo już moment szturmu wzbudza w człowieku dzikie instynkty. Rywalizacja odbiera zdolność myślenia, liczy się tylko jedno. Zdobycie celu i w pełni chwały wrócić do obozu, nie obracając się na innych. Tutaj nie ma miejsca na błąd. Tam na szczycie, pomyłka oznacza jedno - śmierć.

„Biały pył” w moim odczuciu jest fenomenalną książką, mnie wciągnęła od pierwszej strony i do samego końca, czytałam z zapartym tchem. Myślę, że jest to zasługa pióra autora. Bardzo lubię styl Pana Krzysztofa Koziołka, wcześniej czytałam w nieco innym klimacie książki. Byłam ciekawa tej odsłony. I się nie zawiodłam. Widać jak wiele pracy włożył autor w zebranie fachowych informacji, które dotyczą wspinaczek himalaistów. Jest to kawał dobrej roboty, która wyziera z każdej strony. Myślę, że w tym przypadku nazwisko zobowiązało, a poziom został utrzymany.

Jeśli jest ktoś, kto nie zna autora, to radzę jak najszybciej nadrobić zaległości. A „Biały pył. Piekło na K2” polecam z czystym sumieniem. Nie ma możliwości rozczarowania. Pasjonująca lektura, pełna emocji i wrażeń.


Tekst stanowi oficjalną recenzje dla portalu Secretum

17 komentarzy:

  1. Skorzystam Agnieszko z rekomendacji, poza tym znam osobę, która uwielbia książki o tematyce górskiej :-) . Pozdrowienia serdeczne :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam książkę już w zeszłym roku i była po prostu... FANTASTYCZNA :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecę lub kupię mężowi, lubi takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię górskie klimaty w książkach, filmach i grach :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Natychmiastowe skojarzenie z tą piosenką:

    https://www.youtube.com/watch?v=iPk--n2TS9c

    Nie jestem pewna, czy książka sama w sobie jest dla mnie, ale Twoja recenzja... świetna :) Merytoryczna, a zarazem emocjonalna. Entuzjazm i uznanie dla autora czuć w każdym zdaniu. Widać, jakie wrażenie ta pozycja wywarła na Tobie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Książkę bym przeczytał, ale na K2 nigdy w życiu! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Skoro obiecujesz, że się nią nie rozczaruję to będę mieć ją na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  8. nie znałam tej książki, ale bardzo mnie zaciekawiłaś!

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię takie książki Z pewnością przeczytam. Dziękuję Ci Agnieszko.:-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Lubię tematy górskie. Super, że ta książka tak Cię wciągnęła :D Muszę ją przeczytać! Dobrego dnia!

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo lubię książki o górach i nawet o ich zdobywaniu, ale tak - czasami trudno zrozumieć himalaistów.

    OdpowiedzUsuń
  12. Podejrzewam, że może spodobać się mojemu mężowi :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Czytałem, podobała mi się. Ciekawy styl, z dużym przejęciem śledziłem losy bohaterów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Niekończące się marzenia , Blogger