piątek, 14 czerwca 2013

Ja - Krysia


Zanim napisze słów kilka o książce, chciałabym przybliżyć postać Pani Jolanty Kwiatkowskiej, nie będę kopiowała notatek, które każdy z nas sam może przeczytać. Tylko własne odczucia po kilku rozmowach, na pewnym portalu społecznościowym. Pani Jolanta jest przede wszystkim "ludziem", później autorką. Śmiało można podyskutować na temat  książek, bohaterach, odczuciach. Jest osobą o ogromnym poczuciu humoru, z rzeczowym podejściem do wielu spraw. Myślę,że jeżeli ośmieliłabym się skrytykować przeczytaną pozycję, zamiast obrazić, zapytałaby co mnie wkurzyło i przeanalizowała problem. To na prawdę wielka zaleta. Nie każdego autora stać na dystans do samego siebie,własnej pracy. Warto poznać Panią Jolantę Kwiatkowską nie tylko przez książki ale jako człowieka.


Nie wiedziałam czego mam się spodziewać po 
"Ja i Oni" , że nie będzie to zwykła książka jakich wiele, tego byłam pewna. Myślę,że otrzymałam więcej niż chciałam. Dzięki losom naszej bohaterki Krysi, dowiedziałam się bardzo wielu istotnych rzeczy,  ją samą polubiłam od razu. Albo może było to współczucie na los, który z góry został przesądzony, zaś Ona biernie się poddawała, takim a nie innym decyzjom? 
Jest ktoś, albo coś, od początku buntujące się przeznaczeniu, faktu,że zostało pozbawione samemu podejmować decyzji, walczyć o siebie. Wiele prób będzie ono musiało stoczyć aby zaistnieć, niezmierna ilość porażek doprowadzi do beznadziejności, jednak walka będzie trwała. Jak się skończy?  I o co w ogóle tutaj w całym galimatiasie się rozchodzi ?? 

Byłoby zbrodnią gdybym odkryła o czym opowiada książka, czy i jakie niesie przesłanie. Bez wątpienia posiada wiele, bardzo wiele lekcji, najważniejszych, z kategorii "życia".  
Niby jest w niej bardzo dużo humoru, często ironicznego podejścia do kilku kwestii, ale nie powinno dać się temu zwieść, gdyż jest jedynie otoczką przysłaniającą rzeczywistość. Im bardziej  zagłębiałam się w treść tym bardziej zdumiewała mnie odkrywana prawda. Chwilami musiałam ochłonąć, ponieważ nadmiar informacji wręcz bombardował mój umysł. 
W żadnym wypadku nie powiedziałabym, że Ja i Oni to zabawna powieść, przy której można się odprężyć, absolutnie nie. Przedstawia życie, prawdziwe z jakim nie każdy chce się pogodzić, buntuje i domaga wyjaśnień dlaczego jest właśnie tak? 
Nie wiem dlaczego, ale postać Krysi była mi bardzo bliska, może w pewnym momencie zauważyłam,że w wiele razy byłam równie bierna zamiast walczyć? 
Szczerze polecam zapoznania się z historią Krystyny i kogoś jeszcze, tego najważniejszego i kluczowego.. 
Sama z ogromną chęcią zapoznam się z kolejnymi pozycjami, autorstwa Pani Jolanty. Książka przeczytana w ramach akcji na facebooku "wędrujące książki" ,
lista w obiegu zamkniętym, na stronie 
"Czytamy polskich autorów"

15 komentarzy:

 1. Nie znam niestety autorki ani książki, jednak wydaje się być bardzo interesująca :) Coraz bardziej i bardziej zaczynam doceniac i lubić twórczość polskich autorów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej polecam, na prawdę warto poznać TĄ książkę :) Kasiu dopisuj się do listy!!:)

   Usuń
 2. Książkę dopiero mam na biurku, będę czytać.
  "takim a nie innym decyzją?" Sugeruję zmienić końcówkę na : decyzjom. Reszta bez zarzutu. :0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda Anonimie,że się nie podpisałeś, dobrze zmienię, z nadmiaru wrażeń nie zwróciłam uwagę na błąd:)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. mam nadzieję kiedyś przeczytać tę powieść

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. J też mam nadzieję, bo bardzo jestem ciekawa Twojego zdania na jej temat:)

   Usuń
 4. Aguniu, książka przeczytana i opisana przez Ciebie również nie należy do łatwych i lekkich pozycji...
  Niemniej mam wielka ochotę ją przeczytać, tym bardziej, że autorka jest mi zupełnie nieznana i chciałabym poznać jej twórczość:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, nie jest łatwa, ale bardzo, bardzo mądra. Autorka jest przesympatyczna, można sobie podyskutować;) Cieszę się,że chcesz przeczytać:))
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Bardzo intrygującą recenzję napisałaś, Aguś:)
  Ja czytałam tylko jedną książkę autorki, ale była chyba zupełnie inna, niż ta i opisywana na różnych blogach "Przewrotność dobra", te dwie wydają się być bardzo dojrzałe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znaczy się czytałaś Dorotkę! Jejku marzę o tej książce:) no ale mam nadzieje,że przeczytam:)
   Paulinka musiałam napisać w ten sposób, bo w tym wypadku zdradzając część fabułę pozbawiłabym was tego "czegoś"
   Jeżeli będziesz miała możliwość przeczytaj:)
   A powiedz mi jak Dorotka podobała Ci się?

   Usuń
  2. Właśnie, Aguś, jeszcze nie czytałam, zastanawiam się cały czas, czy sobie jej nie kupić, bo recenzje są naprawdę zachęcające. Gdybym kupiła, to dam znać i pożyczę.
   Najmniej mi się podoba, że ta, o której piszesz, nie jest dostępna w tej księgarni internetowej, co robię zakupy, a trochę mi szkoda dwa razy płacić za przesyłkę.
   I nie wiem, czy widziałaś, ale w Matrasie są dwie książki autorki, za niecałe 10 zł każda. Mam nadzieję, że taka reklama księgarni nie jest niewskazana?

   Usuń
  3. Spokojnie,można reklamować:)coś Ty w Matrasie takie promocje?? a ja dziś tam byłam i nie zwróciłam uwago, ajj gapa ze mnie:) kochana gdyby książka była moją własnością z chęcią bym Ci posłała, ale ona z obiegu i już kobietka czeka w kolejce:/

   Usuń
  4. Na stronie internetowej widziałam;) Spoko, Aguś, może kiedyś do niej dotrę;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...