BransoletkaPani Ewa Nowak w swoich powieściach porusza problemy psychologiczne oraz pedagogiczne dotyczące nastolatków oraz ich rodzin. Przede wszystkim zwraca uwagę na stanowisko rodziców względem dorastających dzieci, które nie zawsze radzą sobie z nagłą zmianą w ich zachowaniu i potrzebują wsparcia oraz zrozumienia w jednym z najtrudniejszych etapów życiowych, bo to właśnie wiek dojrzewania sprawia,że najmniejszy problem rośnie do rangi katastrofy, z której to absolutnie nie ma wyjścia. 
Wahania nastrojów, rozdrażnienie kumulują się i niejednokrotnie doprowadzają do kłótni. 

Werka należy właśnie do grupy nastolatek zbuntowanych, naburmuszonych, uważających,że wszystko jest beznadziejne i oczywiście absolutnie nikt nie rozumie tego co one czują.   Od jakiegoś czasu tato wraz z bratem pastwią się psychicznie nad biedną dziewczyną, która to jak twierdzi nie może znieść ich widoku. 
W szkole jest nie lepiej przyjaciółka Magda roztacza nad nią fałszywą pelerynę troskliwości dobrze wiedząc,że koleżanka tego nie znosi. 
Dlatego nastolatka postanawia pod wpływem impulsu pojechać na wycieczkę do Warszawy z inną klasą, na złość koleżance, ot chęć przekory, czy aby dobrze przemyślana? Właśnie tam przechadzając się po muzeum pozna Łukasza, dzięki niemu jej spojrzenie na pewne sprawy ulegnie ogromnej zmianie, ale zanim do tego dojdzie Wera przeżyje wiele przykrych sytuacji, zostanie zraniona i dojdzie do strasznego wniosku,że nawet własna matka nie interesuje się jej problemami.

Splot wydarzeń sprawi,że trafi na zimowisko grupy teatralnej. Nie, nie będą to wymarzone ferie zimowe, wręcz przeciwnie. Weronika na każdym kroku będzie demonstrowała swoje niezadowolenie, niechęć do uczestnictwa w warsztatach, poznani ludzie wydadzą nie dziwni. Jednak każda lekcja nawet ta wydawać by się mogło absurdalna przyniesie niebywałe skutki. Salomea opiekunka grupy swym silnym temperamentem nie pozwoli nikomu się nudzić, będzie irytowała, wzbudzała niechęć, lecz jej nauki sposób myślenia dotrze do zapartej, buńczucznej uczestniczki. Zrozumie,że każdy odgrywa własną rolę, posiada tajemnicę, zaś pochopnie wystawiony osąd będzie nie jeden raz krzywdzący nawet dla niej samej.
Mimo wszystko gdy wróci do szkoły jej świat stanie się inny, Ona sama nie będzie tą samą osobą sprzed dwóch tygodni. 


Bransoletka to niezwykle mądra oraz pouczająca powieść, nie tylko dla nastolatek,ale również dla nas dorosłych, a przede wszystkim rodziców. Ukazuje świat widziany dorastającej dziewczynki, jej problemów
Warsztaty teatralne, lekcje, w których uczestniczyła grupa młodych ludzi były pouczające również dla mnie samej, spojrzenie na z innej perspektywy na pewne sprawy; Zaobserwuje wiele interesujących zachowań. 
Kiedy Wercia wróciła do domu przyjrzała się swojemu życiu z boku, jako widz, zrozumiała jak jest spostrzegana przez innych. Czasem wystarczy odwrócić sytuacje, aby zrozumieć dlaczego otoczenie jest przeciwko nam. 
Może rodzice nie są tacy straszni, dla nich dziecko, które było uśmiechnięte zadowolone z życia nagle zaczyna się burmuszyć, odpowiadać niegrzecznie, buntuje się i ucieka od ich towarzystwa. 
W końcu kiedyś byli szczęśliwi, a teraz zmiana przyszła niespodziewanie, co gorsza nie tak jakby się obie strony spodziewały. Ponieważ dziecko zmieniające się w nastolatka wpada w kompleksy, każdą krytykę odbiera dosłownie 
i nosi urazę ukrytą głęboko w pamięci. 
Chciałabym tę książkę polecić dla młodzieży oraz rodziców ponieważ obie strony będą miały możliwość zrozumieć problem  na polu rodzic-dziecko oraz dziecko-rodzic. Ja wyniosłam wiele nauk podczas pobytu na tym jakże interesującym zimowisku. 

Podsumowując jest to niezwykle wciągająca oraz pouczająca lektura. Każdy rozdział posiada przekaz. Pobudza do przemyśleń. 
Po powrocie do rzeczywistości chyba każdy przejdzie przez przemianę, nie tylko nasza główna bohaterka. PREMIERA KSIĄŻKI - 11 WRZEŚNIA 2013

18 komentarzy :

 1. Czy ja już gdzieś u Ciebie pisałam, że uwielbiam Ewę Nowak? Jak nie, to właśnie oznajmiam:) Więc siłą rzeczy "Bransoletkę" też muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana musisz koniecznie bo to na prawdę wartościowa i ciekawa książka, a Ewy Nowak nie da się nie lubić:))

   Usuń
 2. Uwielbiam całą Serię Miętową Ewy Nowak, dlatego na pewno sięgnę także po "Bransoletkę", chociaż przyznam szczerze, że okładka troszkę odrzuca mnie... Wiem, że po okładce nie powinno oceniać się książki - znając twórczość autorki, przypuszczam, że "Bransoletka" jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak seria miętowa jest ciekawa, chociaż nie wszystko jeszcze zdążyłam przeczytać.
   No popatrz mnie się okładka bardzo spodobała, taka przyciągająca:))

   Usuń
 3. Tak, ja jak zwykle nie jestem w temacie, bo nie znam twórczości pani Nowak. "Bransoletką" jestem bardzo zainteresowana po przeczytaniu Aguniu Twojej recenzji.Muszę poczytać również o serii miętowej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och Aguś to mnie pocieszyłaś, bo bałam się czy odpowiednio napisałam i przekazałam treść książki żeby zachęcić:)
  Przeczytaj koniecznie ponieważ to bardzo mądre i wartościowe powieści:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam taką ochotę na tą książkę a Ty mogłaś już ją przeczytać- zazdroszczę ^^ miała pojawić się na mojej dzisiejszej liście nowości, które muszę mieć, ale jakoś miejsca już zabrakło :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie zastanawiałam się dlaczego nie podałaś Bransoletki:) jak tylko będziesz miała możliwość to czytaj bo jest świetna:)

   Również pozdrawiam:)

   Usuń
 6. to nie jest coś, czego teraz potrzebuje :( raczej odpuszcze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale za tą książką sie rozglądnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, ponieważ na prawdę jest godna polecenia:)

   Usuń
 8. Uwielbiam twoje recenzje! I zgadzam się - ta książka przekazuje wiele mądrości życiowych. I każdy powinien ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu:) Co do książki, no ją po prostu powinno się przeczytać:)

   Usuń
 9. Chyba nic do tej pory p. Nowak nie było dane mi przeczytać. Myślisz, że muszę to zmienić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że powinnaś jak najszybciej!:) p. Nowak trzeba koniecznie poznać:)

   Usuń
 10. Bardzo chciałabym przeczytać. Będę ją mieć na uwadze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli będzie możliwość to przeczytaj:) Bo jest na prawdę mądra:))

   Pozdrawiam:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Niekończące się Marzenia - kobiety o literaturze . Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka