Grzechy Rodu Borgiów

Autorka opisując dzieje różnych środowisk  ukazała nie tylko ich życie w danym okresie historycznym ale również zależności  od wielu czynników tak kulturalnych jak obyczajów i ich słabości.
Właściwie przedstawia życie pewnej dziewczyny, Estery pochodzącej z Hiszpanii. 
Kiedy nasiliły się szykany na naród żydowski, zagraża życiu całej rodziny, dlatego najpierw ucieka ojciec po czym sprowadza całą swoją rodzinę do Włoch.Gdzie  też nie mieli łatwego życia. Jedyna córka zostaje oddana na dwór, przyjmie ona chrzest co zmieni jej życie praktycznie na nowe. Estera(później Violante) ma dopiero szesnaście lat i będzie musiała wykazać się nie lada sprytem oraz mądrością by przeżyć w miarę spokojnie  swoje życie, ale czy było ono spokojne? 
Będąc dwórką księżnej widziała wiele najróżniejszych sytuacji życiowych. Między innymi zdrady małżeńskie, miłostek, zawiści wśród wielu bliskich sobie osób ale i również oszustwa. 
Nie brakowało pomówień oraz spisków czy oszczerstw nawet wobec rodziny. Nie było niczym nadzwyczajnym,że brat własnemu bratu potrafił zniszczyć życie z zawiści, gdyż kochanka wybrała tego drugiego, a on sam był kardynałem...
Jego pozycja jako hierarchę kościoła ukazywała jak powinien zachowywać się duchowny w tym wypadku nie licuje z Jego pozycją. 

Powieść napisana jest językiem przystępnym , dokładnie przedstawiając sytuację w danym czasie i miejscu oraz odczucia poszczególnych bohaterów. Opis relacji małżonków, tego jak tworzyli związek i wygląd życia oraz bycia ze sobą, zachowanie się gdy byli w swoim towarzystwie bądź osobno, ostrożność na to się się w danej chwili powie bądź zrobi daje czytelnikowi bardzo wiele do myślenia.
Jako książka historyczna jest pozycją wartościową i dokładnie ukazującą panujące czasy. 
Natomiast rys religijny w obecnych czasach daje nam (może nie dla wszystkich)  pewien dyskomfort wartości. 
Jednak warto przeczytać i dowiedzieć się jak tragiczne według mojej oceny było życie kobiety jako matki, żony a  nawet kochanki.  Nie wspomnę już jak byli traktowani niewolnicy, mimo iż żyli w katolickim kraju.
Nawet niewinni, przypadkowi  świadkowie spisku przeciwko panom, zostawali skazywani na publiczną śmierć. 
Jest to chwilami, a może i w większości wstrząsająca książka, niesamowicie trzymająca w napięciu, którą szczerze polecam. 
14 komentarzy :

 1. Uwielbiam takie pozycje! Zdecydowanie zachęciłaś mnie do przeczytania! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę,że zachęciłam bo książka na prawdę jest godna przeczytania:)

   Usuń
 2. Brzmi zachęcająco, jestem skłonna się skusić

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiesz, że bardzo, bardzo bym chciała przeczytać tę książkę:)
  I jak zwykle napiszę, że bardzo mi się podobają zmiany na blogu, zawsze, jak wprowadzisz coś nowego, trafiasz w mój gust:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Paluś, wiem, mało tego myślę,że bardzo by Ci się spodobała:) Dziękuję za docenienie zmian:)) Fajnie,że mamy podobne gusta:)

   Usuń
 4. Książka może być naprawdę interesująca (: W sumie to dobrze że przyszła do Ciebie przez przypadek. Bardzo ładnie teraz wygląda Twój blog Agu, tak słonecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, jest ciekawa, to bez wątpienia:)
   Kasik dziękuję,że Tobie również podobają się zmiany, zawsze jak coś przestawiam to martwię się czy wam przypadnie do gustu:) Właśnie chodziło mi o słoneczną stronę:)

   Usuń
 5. Ród Borgiów ma wiele na sumieniu (to pamiętam z historii), więc chętnie przeczytałabym tą książkę, bo nie od dziś wiadomo, że lubię historyczne powieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z tym rodem zetknęłam się po raz pierwszy właśnie w tej książce, ale to prawda mają wiele na swoim koncie, w dodatku niekoniecznie pozytywnego..Polecam przeczytać:)

   Usuń
 6. Interesująca lektura :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

 7. Lubię książki historyczne :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powinieneś przeczytać, bo jest tego warta:)
   Zwłaszcza jeżeli interesujesz się historią:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Niekończące się Marzenia - kobiety o literaturze . Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka