Nowy etapDziwna jest to opowieść, od pierwszej strony spotykamy się z zagadką. Poznajemy kobietę,która bez wiadomych dla nas przyczyn postanawia odciąć się od dotychczasowego życia. Kupuje bilet i wyrusza w podróż, dokąd sama jeszcze nie wie. Budzi swym wyglądem zainteresowanie okolicznej społeczności. Włosy niedbale ostrzyżone, ubrania założone na lewą stronę oraz brak obuwia. Dla niej to nie ma znaczenia, wygląd jest mało istotny.Z chęcią zmieniłaby twarz, niestety nie ma takiej możliwości.
Postanawia nadać sobie nową tożsamość, począwszy od imienia, na drzewie genealogicznym kończąc. Anna, bo tak się "przechrzciła" kobieta, zastanawia się w jaki sposób wykreować nową siebie. Pomaga jej w tym współpasażerka z przedziału starsza pani, którą nazwie babcią, w końcu geny nie są najważniejsze. 
Babcia jest intrygującą staruszką, poprzez opowieści z przeszłości stara się uzmysłowić Ani,że jej zachowanie jest ucieczką przed nią samą. Lecz kobieta nie chce wracać do przeszłości nawet we własnych myślach, zdecydowanie ma się od nich odciąć, dlatego w celu zaczerpnięcia powietrza udaje się do przedziału kawiarnianego. Poznaje konduktora, który bardzo osobiście podejdzie do problemu braku obuwia pasażerki, a wszystko przez nadepnięcie na bosą stopę. Podaruje jej znalezione wcześniej buty, czym wzbudzi ciepłe uczucia Anny. Przez ten epizod mężczyzna dostanie się na drzewo przodków jako ojciec.Zanim zakończy się trasa nasza bohaterka pozna siostrę oraz, znajdzie pod siedzeniem zdjęcie dziadka, męża starszej Pani, nazwanej babcią.

Każda wyprawa ma kiedyś koniec, w tym przypadku również tak było, Ania wysiada w nieznanym dla siebie miasteczku, przypadkiem w okolicznej gazecie znajduje ogłoszenie wynajmu domu. 
Dom jest dwupiętrowy, w dobrym stanie,właścicielem  jest młodzieniec,który po zapoznaniu, udziela niezbędnych informacji po czym wyjeżdża. Lokatorka zaczyna zwiedzać pomieszczenia i nagle dostrzega portret kobiety, łudzącą podobnej do niej samej. Kim jest owa postać? Czy ma coś wspólnego z nowo przybyłą Anną? 

Na wstępie napisałam,że jest to dziwna opowieść. Niesamowicie nietypowa, chyba do tej pory nie miałam styczności z taką formą opisu. Poznajemy specyficzną kobietę, starającą zatrzeć wszystkie wspomnienia, dlaczego? 
Nikt nam tego nie wyjaśnia na pierwszych stronach,dlatego w celu uzyskania odpowiedzi zagłębiłam się w lekturze, jest wciągająca, opisywane uczucia bohaterki, dawały wiele do myślenia. Nie można powiedzieć,że ta książka jest prosta, bo tak nie jest. Potrzebuje wnikliwej analizy postaci. 
Zostało wiele spraw dla mnie nie zrozumiałych, nie otrzymałam odpowiedzi na kilka pytań.
Być może autorka celowo tak skonstruowała całość. Muszę przyznać,że  jest to interesująca lektura.10 komentarzy :

 1. Zainteresowałaś mnie tą książką, będę ją miała na uwadze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, jest interesująca:)

   Usuń
 2. No ta książka już bardziej mnie zaintrygowała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulinko w końcu ja Ciebie czymś zaintrygowałam!:)) ale faaajnie:))

   Usuń
 3. Zaintrygowałaś mnie tą książką!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy:) jest ciekawa, wprawdzie jak wspomniałam nietypowa,ale dla mnie na plus:)

   Usuń

 4. Ciekawa fabuła książki:) Widzę Aguniu, że ostatnio jesteś zaczytana w naszej polskiej literaturze:) Wynajdujesz takich autorów, o których ja nigdy w życiu nie słyszałam!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś fabuła jest bardzo ciekawa, specyficzna i wciągająca:) autorka jest debiutantką, mam nadzieję,że jeszcze o niej usłyszymy ponieważ interesująco pisze:)
   Trzeba poznawać rodzimych pisarzy, szkoda aby byli niedoceniani:)

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tej ksiązce, ale ma w sobie to coś, może to ta 'dziwność" ... ? :) Jak spotkam, przeczytam z ogromną chęcią :) Jak znajdziesz "Teściową oddam.." to od razu wstawiaj recenzje, mam nadzieję ze książka spodoba Cu się tak samo jak mi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chyba właśnie ta dziwność jest przyciągająca;)
   Co do teściowej to będę polowała;) i na pewno zamieszczę opinię:))

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Niekończące się Marzenia - kobiety o literaturze . Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka